חדשות

הקשר בין ניסיון לעבודה לביצה ותרנגולת

סיימתם לימודים ואתם בראבק למצוא עבודה. ניסחתם אחלה של קורות חיים שאותם אתם שולחים לכל מי שרק מבקש או לא מבקש. ואז מה? מחכים, מחכים ועוד קצת מחכים. רוב המעסיקים ישמחו מאוד להעסיק אתכם, אבל רק אחרי שיהיה לכם קצת יותר ניסיון נגיד של שנתיים-שלוש.

אז מה עושים? איך תמצאו את משרת חלומותיכם אם קודם צריך ניסיון?

מלכוד או פרדוקס

נהדר שיש לכם תעודה ביד ואפילו סיימתם בהצטיינות, נפלא. אבל עכשיו אתם נפגשים עם תופעת הביצה והתרנגולת. מצד אחד לא תצליחו למצוא עבודה ללא ניסיון, ומצד שני, איך תרכשו ניסיון אם לא תמצאו עבודה?

אתם משקיעים המון זמן בחיפושים, בלינקדין, בפייסבוק ובכל אתרי הדרושים שיש, יש מצב שבסוף תיכנעו ותמצאו את עצמכם מתפשרים על עבודה שלא באמת מתאימה לכישורים או למקצוע שלמדתם.

למה למעסיקים כדאי להעסיק אתכם?

יש כמה סיבות הגיוניות מאוד למה למעסיקים כדאי להעסיק עובדים צעירים חסרי ניסיון. 1. חברה שמעוניינת להתנהל נכון, תעסיק מגוון אוכלוסיות במגוון גילאיםכדי לתרום ולשפר את הביצועים, הצמיחה והיצירתיות.  זה נכון גם בהיבט של כיווני חשיבה מגוונים וגם בהיבט של שפה ופנייה רלוונטית ללקוחות מגוונים. הצעירים מביאים איתם ראייה רעננה, צעירה וחדשנית והאינטרקציה שלהם עם עובדים בשלים ובוגרים יותר מעניקה ערך מוסף לכל אחד מהצדדים ולארגון.

 1. עובדים צעירים מגיעים לרוב עם מוטיבציה גבוהה לעבודה. הם במקום שבו הם רוצים להוכיח את עצמם, ובעלי רצון גדול מאד להצליח ולצמוח בתוך החברה. הם יעשו הכל כדי שזה יקרה ויעבדו מאוד קשה לשם כך. הפינוק, הוא לרוב, מהם והלאה. הם נלהבים ואסירי תודה על ההזדמנות. הם לא יתווכחו על שעות נוספות כמו עובדים בשלים יותר עם משפחות ומחויבויות נוספות, ובדרך כלל הם גם לא יעשו פרצוף אם המעסיק מתקשר אליהם לאחר שעות העבודה ונותן להם משימה לשעות הערב.
 2. עובדים צעירים יקפצו על כל הזדמנות ללמידה חדשה. הם ישמחו לקבל כל הכשרה שתציע להם. הם לא הגיעו מקובעים על שיטות עבודה שלפעמים אינן לרוחו של המעסיק הנוכחי – אפשר להקנות להם את תרבות העבודה וההרגלים של המעסיק כפי שהוא רואה לנכון את העובד המיטבי.
 3. וכמובן, שיקולי השכר. ישנה עדיפות מובהרת ויתרון להעסקת צעירים חסרי ניסיון ששכרם נמוך יותר משכר של עובדים מנוסים.
 4. הצעירים חסרי הניסיון התעסוקתי, מחפשי העבודה, לרוב, זמינים לתחילת עבודה מיידית ואינם מגיעים שחוקים ממקום עבודה קודם, או עם מגבלות כלשהן.

 

איך יוצאים מהלופ הזה והופכים את היתרון לחסרון?

אם אין ניסיון-אין עבודה, ואם אין עבודה- אין ניסיון.

אם אתם לא מוכנים להתפשר על העבודה,  יש לנו כמה עצות עבורכם.

 1. שננו היטב את היתרונות להעסקה שלכם למרות העדר הנסיון שלכם ובראיון נסו לציין שאתם מודעים לקושי בהעדר הנסיון שלכם אבל אתם מביאים איתכם יתרונות אחרים וציינו חלק מאלו שציינו כאן שהכי רלבנטיים למעסיק שלכם.
 2. תשקלו להתחיל לעבוד במקצוע שאתם לומדים ותצברו ניסיון עוד בטרם סיום הלימודים האקדמאיים. עבודת סטודנטים אפילו בקייץ – שמקנה לכם כישורים במקצוע שעבדתם בו או בכלל הכרות עם המיגזר העסקי, התנסות בעבודה היא חשובה מאד למעסיק.
 3. בקשו עזרה בניסוח קורות החיים שלכם. לעיתים מעסיקים יתרשמו מאוד ממה שכתבתם וישתכנעו "להחליק" על עובדת היותכם חסרי ניסיון.
 4. נסו לשוות יתרון של נסיון באמצעות התנסויות אחרות שהיו לכם – הדרכות, התנדבויות משמעותיות, פרויקטים שהובלתם לפני הלימודים או במהלכם בחיים הפרטיים או בלימודים.
 5. תייצרו לעצמכם תיק עבודות (בהנחה שזה אפשרי בתחום העיסוק שלכם) ותרשימו את המעסיק במגוון פרוייקטים משמעותיים שעשיתם.
 6. יש מצב שתצליחו לשכנע את המעסיק לקבל אתכם לעבודה בשכר נמוך ולהעלות אותו לאחר כמה חודשים בהתאם לשביעות הרצון מהעבודה שלכם.
 7. תהיו צנועים! ציינו שאתם מוכנים לעבוד קשה, לעשות שעות נוספות, להיות אסירי תודה שקיבלתם הזדמנות ולהיות פתוחים ללמידה בלתי פוסקת ומשוב. זה עשוי להשפיע על המעסיק המתלבט.

 

בשורה התחתונה, רוב המעסיקים מפספסים הרבה פעמים הזדמנות פז רק בגלל שהם מקובעים. במקום להעסיק עובד חדש, צעיר ונמרץ שיכול להביא איתו רעיונות חדשים, קשרים עם העולם העדכני שרכש רק עכשיו באקדמיה, ויכולת למידה מהירה במיוחד, הם מעדיפים להעסיק עובד מנוסה עם שכר גבוה יותר ולעיתים הרבה פחות מוטיבציה, התלהבות ורצון ללמוד ולהתפתח.

 

ואתם, הצעירים מחפשי העבודה, תהיו על זה….תעבדו בחיפוש עבודה, ובעיקר, אל תתייאשו!

 

שתפו את הפוסט

פייסבוק
וואטסאפ
לינקדאין
הסכמי השלום עם מדינות ערב מייצרים הזדמנות עסקית ייחודית עבור יצואניות. שילוב עובדים ערבים, אשר דוברים את השפה ומכירים את התרבות, יכול לסייע ביצירת שותפויות עסקיות
.כ-10% מהעסקים בישראל הינם עסקים בבעלות ערבית פנייה להיצע ספקים רחב יותר עשויה להוריד את עלויות .הספקים ו/או לשפר את איכות הספקים
העסקה של עובדים ערבים, אשר יכולים להיות זמינים לעבודה בשבתות ובחגים, עשויה לייצר המשכיות עסקית לאורך כל ימות השנה
שימוש במסלולי התעסוקה המוצעים על ידי משרד הכלכלה (כגון 4.17, 4.2) מפחיתים את עלויות ההעסקה של עובדים מהחברה הערבית
גיוון תעסוקתי עשוי לתרום לפתיחות מחשבתית של העובדים ולהגדיל יצירתיות וחשיפה לעולמות תוכן חדשים
גיוון תעסוקתי מייצר שיפור בתפיסה של הארגון בקרב הציבור והקהילה העסקית